כיצד לבחור חברת ניהול?

 

בחירת חברת ניהול הפכה לחלק חדש ואינטגרלי בתהליך כניסה לדירה חדשה. בחירת חברת הניהול נעשית ברוב המקרים בסמוך לבחירות נציגות לוועד הבית המשותף, שעתיד לבחור את חברת הניהול הרצויה.

לצערנו, ברוב המכריע של המקרים, העוסקים בנושא הם דיירים, עם המון רצון טוב, אבל ללא הבנה מקצועית בתפעול ותחזוקת מערכות מורכבות המשולבות כיום במגדלי המגורים החדשים.

יתרה מזו, לעיתים חברת הניהול הראשונה שנבחרת, מוכתבת ע"י היזם שבנה את הבניין מתוך כוונה שתהיה חברה שתלווה את תהליך סיום הבניה. במקרים אלו האינטרס של חברת הניהול מטעם היזם שונה מאינטרס הדיירים, בעיקר בזיהוי וטיפול בליקויי בנייה בשטחים והמערכות המשותפות.

במקרים אלו, וועד הבית המשותף ודיירי הבניין כולו נאלצים להסתדר עם חברת ניהול שלא הם בחרו, לא קבעו את עלות דמי הועד ואת מדדי השירות בהם נדרשת החברה לעמוד.

כאמור תפקידה של חברת הניהול הוא לנהל ולספק שירותי תפעול ותחזוקה לכלל השטחים הציבוריים והמערכות המשותפות של הבניין ולעיתים גם לספק שירותים נוספים כמו אבטחה ושירותים נוספים כגון תחזוקת חדר כושר, מועדון דיירים, בריכה ועוד, הכל לפי אופי הבניין ומורכבותו.

המערכות המשותפות שמשולבות כיום בכל מבנה כגון מעליות, כיבוי אש, חניונים תת קרקעיים, חללים משותפים, מערכות אבטחה, מאגרי מים ועוד – כל אלה מהווים רכוש משותף של כלל דיירי הבניין. חלק לא קטן מהמערכות שהוזכרו מצריכות תחזוקה רציפה ומקצועית על פי סטנדרטים ותקנים וחלקן אפילו לפי דרישות החוק.

נסיבות אלו מביאות אותנו להבנה שבחירת חברת ניהול היא נושא קריטי שיכול לא רק להשפיע על חיי היום יום בבניין, אלא גם נוגע בבטיחות והצלת חיים. מערכות חירום שלא יעבדו בחירום יכולות לגרום לפגיעה בנפש. וכשאנחנו יוצאים מהבית בבוקר ומשאירים את הילדים בבית, אנחנו צריכים לדעת שבזמן חירום, כלל המערכת יעבדו כנדרש!

לצורך בחירה מקצועית ונכונה של חברת ניהול נדרש לבחון מספר נושאים חשובים:

  1. שנות הניסיון בתחום ניהול בתים משותפים

חשוב מאוד לבחור חברת ניהול עם ניסיון מוכח בתחום ניהול בתים משותפים. יש המון אנשי מקצוע בתחום, חלקם חסרי ניסיון שרוצים להיכנס למאגר ההולך וגדל של חברות ניהול , בעיקר לאור הביקוש הרב שנוצר בשנים האחרונות.

השתדלו לבחור בחברה עם ניסיון מוכח בניהול בתים משותפים בשנים האחרונות על מנת שממשקי העבודה שלכם יהיו עם אנשים בעלי ניסיון ומקצועיות שמכירים היטב את עולם הבתים המשותפים. לא להתבייש לדרוש ממליצים ואף לדבר איתם, לעשות תחקיר על תפקוד החברה בבניינים אחרים.

  1. כח אדם מקצועי

בבחינת איכות מתן שירותים של חברת ניהול מסוימת, בקשו לדעת מה טיב כח האדם המועסק בחברה. האם עברו קורסים והכשרות, אילו תעודות יש להם ועוד. לעיתים רבות ומסיבות של חיסכון כספי, חברות ניהול רבות שוכרות עובדים בשכר נמוך וללא הכשרה מתאימה לעבודות תחזוקה שוטפת של בתים משותפים. העסקת כח אדם מקצועי בחברת הניהול דוגמת מהנדס חשמל, מכונות, אזרחי וכו' יעידו על רמת המקצועיות של החברה ועל יכולות התמודדות עם תקלות עתידיות במידה ויצוצו. היכולת של חברות ניהול שאין להם כח קבוע בחברה ומסתמכות רק על  מיקור חוץ שיסייע להם בעת תקלה, למתן מענה מהיר ומקצועי, מוגבלת למדיי.

אב הבית שלנו – נושא כוח האדם המנהל ישירות את הבניין חשוב מאוד, התעקשו על היכרות עם אב הבית טרם חתימת החוזה, בררו לגבי הניסיון שלו, קבלו המלצות מבניינים אחרים…. אנו ממליצים לא לחסוך מאמצים בנושא זה ולהתעקש על הזכות לדרוש להחליפו בחוזה.

  1. מערכות ממוחשבת לניהול האחזקה וקריאות דיירים

חברות ניהול רבות מנהלות את הבתים המשותפים באמצעות אפליקציה ייעודית. ניהול הבניין באמצעות המערכת מאפשר בקרה שוטפת על תכנית העבודה של חברת הניהול בביצוע תחזוקה מונעת למערכות וכן מעקב אחר רמת השירות לטיפול בקריאות הדיירים. השימוש במערכת ממוחשבת, בה משולבת יכולת מעקב וניהול של תוכנית תפעול ותחזוקה, מומלץ מאד.

 

ניהול של חברת הניהול מתחיל בבחירה נכונה של השותפים שלכם, שיטפלו במקצועיות בבניין ובמערכות שלו. אל תחסכו מאמצים בנושא זה. בחירה נכונה יכולה להוביל לשקט מקצועי, בטיחות ושמירה על הנכס שלכם לאורך זמן.

תחשבו לפני על היום שאחרי – תהיו מקצוענים בניהול חברת הניהול

בהצלחה

 

בניית אתרים